Naposledy aktualizováno: 25.03.2024 12:40:11
Na úvodní stranu

Obecní knihovna E. Štorcha v Ostroměři

Z historie knihovny

První zmínky o knihovně se v historii Ostroměře objevují již v roce 1893, kdy zde byla založena Hospodářsko-čtenářská beseda „Komenský“ a to zásluhou tehdejšího řídícího učitele pana Jana Pavelky.

Ve spolku byli činnými především učitelé, úředníci a v prvních letech i rolníci. Náplní činnosti této besedy bylo veškeré kulturní dění v obci, byly pořádány přednášky z oboru hospodářského, cestopisné pořady, pořádaly se výstavy ovoce, květin a drobného zvířectva.

Základem knihovny byly dary členů. Již v následujícím roce měla knihovna 306 svazků a odebírala 10 časopisů především s hospodářskou tématikou.

Knihovna byla umístěna v besední místnosti v hostinci „Na Poště“, čtenářský poplatek činil 5 korun za půjčení 30 knih. Již v roce 1905 měla knihovna 85 členů, což svědčí o vysoké úrovni v naší obci.

V roce 1920 se knihovna stává veřejnou, její movitý majetek je však stále vlastněn Besedou, také dochází k přemístění do úřední místnosti radnice, tyto prostory jsou však nevyhovující a v roce 1933 dochází k dalšímu přesunu do zasedací místnosti místní záložny, režii vzniklou půjčováním knih hradí záložna sama.

Činnost knihovny běží bez vážnějších přerušení, nebereme-li v úvahu kratší přestávky z důvodu tehdejších běžných infekčních nemocí, jako je záškrt nebo spalničky, až do roku 1939, kdy je knihovna přechodně uzavřena a dochází k vyřazování „závadných“ knih s komunistickou tématikou, následuje všechna francouzská a anglická literatura, což činí kolem 400 svazků a je vážně narušen knihovní fond.

Rok 1948 je poznamenán dalšími ideologickými čistkami mezi literaturou, vzniklé mezery jsou vyplňovány nákupem tendenční literatury. V tomto roce přechází knihovna z majetku Besedy pod správu obce a poprvé se zde objevuje funkce placeného knihovníka.

Mluvíme-li o ostroměřské knihovně, musíme se zmínit o panu Vlastimilu Kráčmarovi, který tuto funkci zastával od roku 1954 a za jehož vedení se knihovna stává významným kulturním centrem. Bylo zde pořádáno každým rok několik výstav vztahujících se k významným osobnostem regionu, tematické výstavy knih, ale i výstavy květin ve spolupráci se zahrádkářským svazem……

Důležitý je také rok 1968, kdy dochází ke změně názvu na „Obecní knihovna Eduarda Štorcha“, a v roce 1975 je knihovna přemístěna do zrekonstruované budovy MNV nynějšího Obecního úřadu.

A v těchto prostorách působí knihovna i nyní.